دکتر زهرا صابری

متخصص زنان و زایمان


مصاحبه رادیویی

ادرس مطب

نحوه ی پاسخ به سوالات

عكس رنگی از رحم چيست

‎هیستروسالپنگوگرام یا عکس رنگی از رحم و لوله ها
هیستروسالپنگوگرام (HSG) نوعی عکسبرداری مخصوص با اشعه x از رحم و لولههای آن است. HSG را پس از قطع خونریزی قاعدگی یعنیدر روزهای 6 تا 7 قاعدگی و هنگامی که هنوز جدار داخلی آن نازک است انجام میدهند. این عمل معمولاً در کلینیکهای رادیولوژی قابلاجرا خواهد بود.عکس رنگی، یکی از مراحل اصلی بررسی های اولیه ناباروری می باشد . HSG روشی قابل اعتماد بوده و بخوبی تحمل می شود .

همچنین علاوه بر کاربرد تشخیصی این روش اثرات درمانی نیز دارد .عمده ترین علت چسبندگی لوله ها ، عفونت های داخل لگن است .(قاعدگی منظم و خون ریزی شدید ، بسته بودن لوله ها را تأیید یا رد نمی کند .)نام دیگر عکس رنگی از رحم و لوله ها هیستروسالپنگو گرافی است که به اختصار H.S.G گفته می شود .هیستروسالپنگوگرافی (HSG) یکی از مراحل اصلی بررسی های اولیه ناباروری می باشد . HSG روشی قابل اعتماد بوده و بخوبی تحمل می شود .

علاوه بر کاربرد تشخیصی این روش اثرات درمانی نیز دارد .حدود 25% تا 50% از علل ناباروری زنان را اختلالات لولهای بخود اختصاص میدهد. آسیبهای لولهای معمولاً بدنبال عفونتهای لگنی و یا به علل ناشناخته بوجود میآیند.بسیاری از پزشکان قبل از انجام هیستروسالپنگوگرام، آنتیبیوتیک و مسکن را برای بیماران خود تجویز میکنند. طرز کار:پس از قرارگرفتن بیمار روی تخت رادیولوژی پزشک وسیله مخصوص این کار را که کانولای سرویکس نام دارد در داخل مجرای دهانه رحم قرار میدهد. این وسیله فلزی است ولی اخیراً نوع یکبار مصرف و پلاستیکی آن هم به بازار عرضه شده است.

در مرحله بعد یک ماده حساس به اشعه بداخل حفره رحم تزریق میشود. این ماده ى ابکی حفره رحم رو پر میکنه وباید از لوله ها سرریز بشه وبریزه تو حفره ى شکم.در این صورت لوله بازه.اما خب,تنگی ها وچسبندگیها وناهنجاریها مثل سپتوم رحم,داخل عکس مشخص میشه .ممکنه چند روز بعد لکه بینی داشته باشید.طبیعیه .
‎.این کار بطورمداوم و با فشار کم در ضمن مشاهده رحم با دستگاه خاص بایستی انجام گیرد. با گرفتن تصاویر مختلف میتوان عبور ماده رنگی به داخل حفرهرحم و سپس لوله ها و از آنجا به شکم را مشاهده کرد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان بزرگمهر ، ابتدای هشت بهشت غربی ، مجتمع فدک ، طبقه اول
تلفن : 32677068 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیلابیا پلاستی با لیزرخدمات مطبنظرات بیمارانلیزر مونالیزاخدمات مطبليزر بانوانمراقبتهای زایمانسوالات پزشکیپیامهای کاربرانمطالب و مقالاتبیوگرافیبرنامه هفتگی مطبسایتهای دیگر