دکتر زهرا صابری

متخصص زنان و زایمان


مصاحبه رادیویی

ادرس مطب

نحوه ی پاسخ به سوالات

رنگ مو و بارداری

رنگ کردن مو در دوران بارداری مجاز است ؟
خانمهای باردار در سه ماهه اول بارداری که زمان شکل گیری جنین و پیشرفت سلولهای اولیه جنین است، از رنگ کردن مو خودداری کنند و اینکار را به سه ماهه دوم یا سوم موکول کنند.. پوست سر به آسانی مواد مختلف را جذب و از خود عبور میدهد.در موقع رنگ کردن مقدار کمی از مواد شیمیایی که روی سر مالیده می شود، از این طریق جذب شده و وارد گردش خون می شود.

آزمایشات انجام شده بر روی حیوانات نشان داده ، مواد شیمیایی موجود در رنگ مو باعث نقص جنینی میشود. البته این مسئله وقتی پیش می آید که دفعات استفاده از رنگ زیاد باشد و پوست سر زیاد در معرض رنگ شیمیایی قرار بگیرد. از سوی دیگر مطالعاتی که بر روی انسان ها انجام شده نشان داده، رنگ کردن مو هنگام بارداری مطمئن و بدون خطر است و هیچگونه آسیبی به جنین وارد نمیکند.

آنچه در محافل علمی دنیا مورد تایید است این است که هنوز تحقیقات پایان نیافته و بنابراین جواب صد در صد روشنی برای این سوال وجود ندارد. توصیه ما ایناست که خانمهای باردار در سه ماهه اول بارداری که زمان شکل گیری جنین و پیشرفت سلولهای اولیه جنین است و جنین بسیار حساس بوده و بیشترین خطر آسیب وجود دارد از رنگ کردن مو خودداری کنید و اینکار را به سه ماهه دوم یا سوم موکول کنید.

اگر اصرار بر تغییر رنگ موی خود دارید می توانید به جای رنگ کردن کل موها از <های لایت> کردن استفاده کنید، زیرا های لایت نیاز زیادی به رنگ و مواد شیمیایی ندارد و کمتر هم با پوست سر تماس دارد در نتیجه پوست کف سر رنگی نمیشود. این روش تا حدودی قابل اعتمادتر از رنگ کردن تمام موها باشد.

البته توجه داشته باشید، از آنجا که در دوران حاملگی مصرف دارو محدودیت دارد، در صورتیکه دچار حساسیت ناشی از رنگ مو شوید، نمیتوانید به آسانی بهبود یابید.پس بهتر است با تاکید بر عدم استفاده از رنگ مو در سه ماه اول حاملگی به دلیل عوارضی که میتواند برای جنین داشته باشد، اعلام میگردد: زنان باردار در صورت لزوم تنها از رنگ موهای گیاهی استفاده نمایند. رنگموها را به سه دسته رنگهای گیاهی، فلزی و رنگهای سنتتیک ارگانیک دسته بندی می کنند ورنگهای سنتتیک که بیشترین استفاده را در 60 سال اخیر داشتهاند، علیرغم این که طبیعیترین رنگ را به موها میبخشند، حاوی ماده اکسیداتیو هستند و معمولاً به ساقه مو آسیب میرسانند.

علاوه بر آن وجود مادهای به نام ppd در رنگ موهای سنتتیک معمولاً در 10 درصد موارد باعث ایجاد آلرژیک درماتیت میگردد، لذا به مصرفکنندگان توصیه میشود قبل از مصرف این نوع از رنگموها از نظر ایجاد حساسیت تست شوند.

استفاده از رنگ موها در زمانهای حاملگی و شیردهی اتفاق نظر کاملی وجود ندارد، ولیکن با توجه به گزارشاتی در خصوص عوارض ناشی از رنگ موها داده شده است، توصیه میشود در طول سه ماه اول حاملگی از مصرف رنگ موهای سنتیک خودداری شود و با عنایت به این رنگهای گیاهی مثل حنا و پوست گردو دارای مادهی غیر سمی هستند پیشنهاد میشود در صورت لزوم حتی در زمان شیردهی، فقط رنگ موی گیاهی مصرف گردد.
- حنا و رنگهای طبیعی در بارداری مجاز هستند.
- های لایت بعلت تماس کمتررنگ با پوست سر بهتر از رنگ کردن است.
- اگر خود تصمیم به رنگ کرن موی سر هستید حتما از دستکش پلاستیکی برای تماس کمتر استفاده کنید.
- از گذاشتن رنگ به مدت طولانی هم جلوگیری کنید.
- اتاق تهویه مناسب داشته باشد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان بزرگمهر ، ابتدای هشت بهشت غربی ، مجتمع فدک ، طبقه اول
تلفن : 32677068 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیلابیا پلاستی با لیزرخدمات مطبنظرات بیمارانلیزر مونالیزاخدمات مطبليزر بانوانمراقبتهای زایمانسوالات پزشکیپیامهای کاربرانمطالب و مقالاتبیوگرافیبرنامه هفتگی مطبسایتهای دیگر