دکتر زهرا صابری

متخصص زنان و زایمان


مصاحبه رادیویی

ادرس مطب

نحوه ی پاسخ به سوالات

درمان يائسگی با ليزر

لیزر و درمان بیماریهای زنان
همانطور که می دانید، یائسگی یک رویداد طبیعی در روند زندگی یک زن است که بطور معمول در سنین حدود 50 سالگی اتفاق افتاده و باعث بروز علائم خاصی در این دوران میشود .علائم یائسگی شامل؛ خشکی واژن ، گر گرفتگی، علائم ادراری و خلقی است که علت همه این علائم، کاهش استروژن خون است . علائم گر گرفتگی رفته رفته با گذشت زمان ناپدید و رفع میشوند ولیکن علائم خشکی واژن و نیز علائم ادرای بدتر میشوند .

درمانهای مختلفی برای خشکی واژن وجود دارد از جمله درمانهای رایج میتوان استفاده از ژل ، روغن ها ، داروهای گیاهی و نیز داروهای هورمونی را نام برد که هر یک دارای معایب و مزایای مربوط به خود هستند .در سالهای اخیر با پیشرفت تکنولوژی بویژه دانش لیزرو بکارگیری آنها در علم پزشکی، از لیزر برای درمان خشکی واژن و علائم ادراری استفاده میشود که در واقه انقلابی در درمان بیماریهای زنان بشمار میرود .

در کنگره اخیر انجمن جراحی زیبایی زنان در اروپا که در اردیبهشت سال جاری (آوریل 2016) در شهر روم ایتالیا با حضور برجسته ترین اساتید و متخصصین سراسر دنیا برگزار گردید ، مقالات متعددی در مورد استفاده از لیزر واژینال در درمان خشکی و علائم ادرای و نیز درمان اختلالات جنسی زنان ارائه گردید .در واقع در درمان با لیزر با استفاده از اثر حرارتی لیزر در روی فیبروبلاستهای بافت واژن و تحریک آنها ، سلولها که در اثر کاهش خونرسانی به حالت خاموش در آمده اند را با جذب انرژی گرمایی به حالت فعال برگردانده میشوند و به این ترتیب شروع به کلاژن سازی و پروتئین هایی می کنند که باعث جذب آب و نیز آبرسانی و در نهایت تغییر ساختار واژن و بازگرداندن عملکرد از دست رفته واژن میشود .

به همین ترتیب در درمان بی اختیاری ادراری بانوان که در اثر نازک شدن و تحلیل بافت واژن ایجاد شده باشد ، می توان با استفاده از لیزر در درمان بی اختیاری استرسی خفیف و بی اختیاری اضطراری و تکرر ادرا را درمان نمود .یکی دیگر از کاربردهای لیزر واژینال درمان عفونت های مزمن واژن است و امروزه بهنوان یکی از درمان های مهم اختلالات جنسی و یائسگی زودرس از لیزر واژینال می توان نام برد . به جرأت می توان گفت امروزه استفاده از لیزر ، ، روند درمان علائم یائسگی را از یک مشکل علاج ناپذیر به یک پدیده در درمان بیماریهای زنان تبدیل نموده است .

بیماران با مشکل خشکی و آتروفی واژن ، جوابدهی خوبی پس از درمان با لیزر بصورت افزایش ترشحات و ایجاد روگا در واژن دارند و همچنین کاهش سوزش و خارش را اظهار می نمایند . همچنین بیماران با بی اختیاری استرسی ادرار خفیف پس از 2 الی 3 جلسه درمان با لیزر واژینال اظهار بهبودی و رفع کامل علائم بی اختیاری را ذکر می نمایند . بیماران با سندرم شلی واژن که بین سنین 35 تا 47 سال پس از 3 جلسه درمان با لیزر رضایت حدود 70% را اعلام می کنند که به نظر به علت افزایش ضخامت واژن ، افزایش عروق و اعصاب ناحیه و تا حدودی کشیدگی واژن بعلت افزایش کلاژن سازی بوده است .

البته باید متذکر شد که در موارد شلی عضلات لواتور ، احتیاج به پرینورافی همزمان می باشد . در موارد سیستوسل شدید (3 به بالا) پس از 3 جلسه درمان ، کشیدگی مثانه تا حدود 60% مشهود بود . برای افزایش یشتر کشیدگی تعداد بیشتر جلسات درمان توصیه میشود . در موارد آتروفی شدید در سنین بالا و لبیماران بدون فعالیت جنسی ، احتیاج به جلسات بیشتر (متوسط 5 جلسه) خواهند داشت . همچنین در موارد خشکی و آتروفی شدید ولو ، لیزر واژینال همزمان با لیزر تراپی ولو در درمان خشکی های مقاوم پوست ولو موثر بوده است . در موارد عفونت های مکرر واژن نیز انجام یک جلسه لیزر واژینال بسیار موثر بوده است


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان بزرگمهر ، ابتدای هشت بهشت غربی ، مجتمع فدک ، طبقه اول
تلفن : 32677068 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیلابیا پلاستی با لیزرخدمات مطبنظرات بیمارانلیزر مونالیزاخدمات مطبليزر بانوانمراقبتهای زایمانسوالات پزشکیپیامهای کاربرانمطالب و مقالاتبیوگرافیبرنامه هفتگی مطبسایتهای دیگر