دکتر زهرا صابری

متخصص زنان و زایمان


مصاحبه رادیویی

ادرس مطب

نحوه ی پاسخ به سوالات

درمان عوارض ناشی يائسگی با ليزر

لیزر و درمان بیماریهای زنان
همانطور که می دانید، یائسگی یک رویداد طبیعی در روند زندگی یک زن است که بطور معمول در سنین حدود 50 سالگی اتفاق افتاده و باعث بروز علائم خاصی در این دوران میشود .علائم یائسگی شامل؛ خشکی واژن ، گر گرفتگی، علائم ادراری و خلقی است که علت همه این علائم، کاهش استروژن خون است . علائم گر گرفتگی رفته رفته با گذشت زمان ناپدید و رفع میشوند ولیکن علائم خشکی واژن و نیز علائم ادرای بدتر میشوند . درمانهای مختلفی برای خشکی واژن وجود دارد از جمله درمانهای رایج میتوان استفاده از ژل ، روغن ها ، داروهای گیاهی و نیز داروهای هورمونی را نام برد که هر یک دارای معایب و مزایای مربوط به خود هستند .

در سالهای اخیر با پیشرفت تکنولوژی بویژه دانش لیزرو بکارگیری آنها در علم پزشکی، از لیزر برای درمان خشکی واژن و علائم ادراری استفاده میشود که در واقه انقلابی در درمان بیماریهای زنان بشمار میرود .در کنگره اخیر انجمن جراحی زیبایی زنان در اروپا که در اردیبهشت سال جاری (آوریل 2016) در شهر روم ایتالیا با حضور برجسته ترین اساتید و متخصصین سراسر دنیا برگزار گردید ، مقالات متعددی در مورد استفاده از لیزر واژینال در درمان خشکی و علائم ادرای و نیز درمان اختلالات جنسی زنان ارائه گردید .

در واقع در درمان با لیزر با استفاده از اثر حرارتی لیزر در روی فیبروبلاستهای بافت واژن و تحریک آنها ، سلولها که در اثر کاهش خونرسانی به حالت خاموش در آمده اند را با جذب انرژی گرمایی به حالت فعال برگردانده میشوند و به این ترتیب شروع به کلاژن سازی و پروتئین هایی می کنند که باعث جذب آب و نیز آبرسانی و در نهایت تغییر ساختار واژن و بازگرداندن عملکرد از دست رفته واژن میشود .

به همین ترتیب در درمان بی اختیاری ادراری بانوان که در اثر نازک شدن و تحلیل بافت واژن ایجاد شده باشد ، می توان با استفاده از لیزر در درمان بی اختیاری استرسی خفیف و بی اختیاری اضطراری و تکرر ادرا را درمان نمود .یکی دیگر از کاربردهای لیزر واژینال درمان عفونت های مزمن واژن است و امروزه بهنوان یکی از درمان های مهم اختلالات جنسی و یائسگی زودرس از لیزر واژینال می توان نام برد . به جرأت می توان گفت امروزه استفاده از لیزر ، ، روند درمان علائم یائسگی را از یک مشکل علاج ناپذیر به یک پدیده در درمان بیماریهای زنان تبدیل نموده است .

بیماران با مشکل خشکی و آتروفی واژن ، جوابدهی خوبی پس از درمان با لیزر بصورت افزایش ترشحات و ایجاد روگا در واژن دارند و همچنین کاهش سوزش و خارش را اظهار می نمایند . همچنین بیماران با بی اختیاری استرسی ادرار خفیف پس از 2 الی 3 جلسه درمان با لیزر واژینال اظهار بهبودی و رفع کامل علائم بی اختیاری را ذکر می نمایندبیماران با سندرم شلی واژن که بین سنین 35 تا 47 سال پس از 3 جلسه درمان با لیزر رضایت حدود 70% را اعلام می کنند که به نظر به علت افزایش ضخامت واژن ، افزایش عروق و اعصاب ناحیه و تا حدودی کشیدگی واژن بعلت افزایش کلاژن سازی بوده است .

البته باید متذکر شد که در موارد شلی عضلات لواتور ، احتیاج به پرینورافی همزمان می باشد . در موارد سیستوسل شدید (3 به بالا) پس از 3 جلسه درمان ، کشیدگی مثانه تا حدود 60% مشهود بود . برای افزایش یشتر کشیدگی تعداد بیشتر جلسات درمان توصیه میشود . در موارد آتروفی شدید در سنین بالا و لبیماران بدون فعالیت جنسی ، احتیاج به جلسات بیشتر (متوسط 5 جلسه) خواهند داشت . همچنین در موارد خشکی و آتروفی شدید ولو ، لیزر واژینال همزمان با لیزر تراپی ولو در درمان خشکی های مقاوم پوست ولو موثر بوده است . در موارد عفونت های مکرر واژن نیز انجام یک جلسه لیزر واژینال بسیار موثر بوده است


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان بزرگمهر ، ابتدای هشت بهشت غربی ، مجتمع فدک ، طبقه اول
تلفن : 32677068 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیلابیا پلاستی با لیزرخدمات مطبنظرات بیمارانلیزر مونالیزاخدمات مطبليزر بانوانمراقبتهای زایمانسوالات پزشکیپیامهای کاربرانمطالب و مقالاتبیوگرافیبرنامه هفتگی مطبسایتهای دیگر